loading

Akche ile Doğu Ekspresi Turu

2018-03-05 15:44:18 tarihinde paylaşıldı. | Kategori: SEYAHAT

Herşey aslında çok tuhaf başladı. Birden kendimi önce çekilişin şeffaf olması için çekilişi çeken üye olarak bulmuşken sonrasında Doğu Ekspresi bileti kazanan turun lideri olarak buldum. Sonrası zaten çok hızlı gelişti. Oraları "Akche Ekibine Nasıl Girdim?" adlı bir yazıda anlatmayı düşünüyorum.

A'dan Z'ye Doğu Ekspresi Turu

Akche projesi Twitter adresinden duyurduğu bulmaca yarışması üç gün boyunca sürmüş, sonrasında büyük ödülü telegram kullanıcısı O T (bana göre Orhan Baba) kazanmıştı.Yaklaşık 500-600 kişinin katıldığı yarışmayı tek kişi kazanınca biraz isyan kopmuştu ister istemez. Daha sonra Akche ekibi toplamda 150 kişinin kazanacağı bir çekiliş daha düzenledi. Burada 4 çifte (+ ben ve ekibime) doğu ekspresi bileti de vardı. Ödülü kazanan kişilerden kimlik biletlerini almak vs benim görevimdi. Hesabıma para geldi ve işlemler başladı.

Bilet İşlemleri : Doğu Ekspresi için biletlerimizi TCDD E-Bilet sitesinden alıyoruz. Pulman, Örtülü Kuşetli, Yataklı ve Yemekli olmak üzere 4 farklı vagon var. Her bir vagon tipinde farklı özellikler olduğu için fiyatları da artıyor gittikçe. Şimdiden söyleyelim Yataklı vagonda bilet bulmak tamamiyle şans. Biz bilet almak için 5 gün boyunca siteyi ziyaret ettik ama trende giderken şans eseri dönüş için yataklı da yer bulduk. Bazen iptal edenler vs olduğu için yer bulunabiliyor ama yataklı vagonun birisi zaten tur şirketleri tarafından önceden ayrılıyor. Tur şirketleri konaklama, yemek, ulaşım dahil 3 günlük 1100 ₺'den başlıyor. Giderken Pulman, dönüşte Örtülü Kuşetli'yi kullandık. Ama uyarı yapmakta fayda var. Tren Ankara'dan 18:00'de kalkıyor ama tadilat sebebiyle Ankara'dan Irmak'a otobüs ile geliyorsunuz. Irmak'tan sonra ise tren ile devam ediliyor.

Pulman: Otobüslerdeki 2+1'i hayal edin. Priz, TV yok. Tüm vagon tek lavaboyu kullanıyor. Havalandırma problemleri de oldukça fazla. Üstelik 25 saatlik bir yolculuk düşünüldüğünde rahatsız edici olabiliyor çünkü ayakkabısını çıkartmayan sayısı çok az. Koca vagonda sadece iki adet cam olması da ayrı bir sıkıntı.

Örtülü Kuşetli: 4 kişilik bir oda hayal edin. İkili ranzalardan oluşuyor. Resmen Pulman'dan sonra sınıf atlamış hissedeceksiniz. Kondüktör size gelip diyecek ki; "Erzurum'a yaklaştık Cağ Kebabı ister misiniz?". Odada sehpadan tutalım, yolculuğun 15. dakikalarında verilecek olan hiç açılmamış yastık, yastık kılıfı, battaniye ve çarşafı poşetten yırtarak çıkartınca ayrı mutlu olacaksınız. Bagaj kapasitesi de oldukça fazla ve kapının iki kenarında da askılık bulunuyor. 5 metrelik bir üçlü priz oldukça yeterli gelecek. Odada tek priz var ve kapının üstünde bulunuyor. Odanın sıcaklığını siz ayarlıyorsunuz ve kapıyı içerden kitleyebiliyorsunuz. İsterseniz camı açabiliyor veya ışıkları kapatabiliyorsunuz. Herşey sizin kontrolünüzde. Lavabo ise vagon içinde ortak kullanılıyor. Kapı üstünde de çağrı butonu bulunuyor.

Yataklı: Örtülü kuşetliden farklı olarak iki kişilik bir oda. Ekstra olarak eşya dolabı, lavabo ve mutfak var. Yataklar karşılıklı değil ranza tarzında.

Yemekli: Herkesin yemek yiyeceği ortak alan. Doğu ekspresinde iki adet yemekli vagon bulunuyor.

Bilet Fiyatları: TCDD sisteminde yaş ve mesleğe göre indirimler mevcut. Genç(13-26 Yaş) ve 60-64 yaş için indirim, Çocuk (7-12 Yaş) ve 65+ yaş için P indirim imkanı var. 7 yaşından küçük çocuklar için ekstra koltuk almak istemezseniz bilet almanıza gerek yok. Kategori olarak basın, öğretmen, TSK çalışanı, personel ve evcil hayvan(pet) seçenekleri de var ancak fiyatları hakkında net bilgim yok.


Trende yemekler ve fiyatları nasıl?

Yemeklerin ve büfede satılanların fiyatlarının olduğu tablonun fotoğrafını çektim. Kahvaltı kesinlikle yeterli değil ama ayvalık tostu ve kumru oldukça güzel. Ama onlarda tost makinesinde yapılmıyor, hazır paketler olduğu için direkt mikrodalgaya atılarak getiriyorlar. Fiyatların olduğu broşürün fotoğrafını görmek için tıklayın.

2 Gün 3 Gece Neler Yaptık?

Konaklama: Tren Kars'a ulaştığında saat 19:00 civarı oluyor. Ev ayarlamadıysanız heyecanlanmanıza gerek yok çünkü otellerden fazla kiralık eşyalı ev bulabilirsiniz. Biz AirBNB aracılığıyla evi tuttuk ve evde 5 kişi kaldık. Her ne kadar ev fiyatları size fazla gelse de aslında ideal diyebiliriz. Biz 3 gece için 480 ₺ para verdik. Evde toplamda 7 yatak vardı. Sıcak su ve doğalgazda herhangi bir sıkıntı yaşamadık. Oturma odasını az kullandık desek yeridir.

Ulaşım: Bu paragrafın sonundaki adrese giderek konaklamayı 3 gecelik 250-300 ₺'ye bulabilirsiniz. Biz evi ayarladıktan sonra araba kiralarken tanıştık, bu yüzden geç kaldık. Kars'ta kiralık arabaların nerdeyse hepsi Renault Symbol.  1.2 motor benzinli Symbol'ü günlük 100 ₺'den kiralayabilirsiniz. Arabaya USB, AUX ve Bluetooth ile bağlanarak müzik dinleyebilirsiniz. Ama dikkat edin 130 km/h'ten sonra direksiyon çok titriyordu bizim kullandığımızda. Migros'un karşısında (Simitçi Dünyası'nın yanında Migros) Rent A Car ve Kuru Temizleme var. Oradan kiralayabilirsiniz.

Seyahat Rotamız: İnternette bununla ilgili pek çok tavsiye var. Biz ilk gün Sarıkamış Şehitliği'ne gittik. Anıtı ziyaret ettikten sonra 1 km uzaklığındaki Kayak Merkezi'nde 4-5 saat vakit geçirdik. Kayak merkezinde kıyafetler 20 ₺, kayak takımları 20 ₺, gözlük 10 ₺, eldiven 10 ₺ idi. Sanırım kask 20 ₺ ama tam hatırlamıyorum onu kiralamadım. Kayak merkezinde 10 farklı pist bulunuyor. Acemi parkuru oldukça ideal ve 1 km uzunluğunda. Toplamda sanırım 3 veya 4 farklı teleferik de var. Teleferikler kişi başı 5 ₺ ama çoklu paketleri de bulunuyor. Kart alırsanız bekleme vs yapmıyor, cebinizden çıkartmadan geçebiliyorsunuz. Kayak eğitimleri ise 150 ₺. Pist boyunca jandarma ve diğer görevliler sürekli olarak ring atıyorlar. Teleferik kullanmazsanız 3 dakikada indiğiniz yeri 30 dakikada çıkmanız gerekiyor ve o ayakkabılar ayaklarınızı çok acıtacaktır. Zaten siz yavaş yavaş giderken yanınızdan artistik hareketlerle geçen 10-12 yaşlarında çocukları görünce "bak bak, bacaksız neler yapıyor?" diyerek düşüyorsunuz. Kayak merkezi boyunca her alanda telefon çekiyor. Sorun yaşamazsınız.

Sarıkamış'tan saat 15:00 civarı çıkıp Kars Müzesine geçtik. Müze 17:00'de kapanıyor bu yüzden daha erken gitmekte fayda var mı? Bence yok çünkü tam bir hayal kırıklığı. Bu kadar zengin bir tarihi olan şehirde müzenin teknolojisi de geri, içerik zenginliği de geri. Aslında oraya gitmenize gerek yok. Ama yine de söyleyeyim, müze ücretsiz. Müze içinde çocuk oyun alanları vs de var. Oradan Kars Kalesine geçtik. Kale gerçek güzel muhafaza edilmiş ve içine kadar araç ile çıkmak mümkün. Zirvesinde de bir kafe bulunuyor (Ne kadar iyi birşey orası şüpheli). Girişte bir güvenlik vs yok. İsteyen elini kolunu sallaya sallaya giriyor. Kars bu konuda kesinlikle sınıfta kaldı benim için. Hiç bir şekilde tarihi eserleri koruma yok. Kalenin bazı noktalarında bira şişeleri bulmak mümkün ve kalenin en tehlikeli yerleri bile o kadar rüzgar olmasına rağmen çıkılabiliyor. Çocuklar kesinlikle yalnız bırakılmamalı. Kalenin altında 12 havari kilisesi(katedral) bulunuyor. Samimi söylüyorum, kaleden inerken sağda solda delikler, tünel çıkışları, kalıntılar görürseniz şaşırmayın. İçlerinde alkol şişelerinden başka birşey yok. Öğrendiğim kadarıyla kalenin altındaki tünellermiş ve belirli bir yerden sonra kapalıymış. İçeriye oksijen tüpü olmadan girmek sakıncalıymış.

İkinci gün ise Ani Harabeleri'ne (tabelalarda Ani Örenyeri diye geçiyor) geçtik. Ani Harabelerinin girişinde giriş ücreti var. Müze kartı varsa elbette ücretsiz ama iş bankasını kabul etmiyorlar. Harabeleri halkın söylediğine göre önceden oldukça güzelmiş. Ama define aramaları sırasında çok zarar görmüş. Şuan da da sadece üstünü kapatmışlar. Hatta söylenene göre harabelerdeki taşlardan köylü ev bile yapmış. Restorasyon çalışmaları tam bir facia. Mozaiklerin üstü boyanmış. Yazılar silinmek yerine beyaz boya ile üstü boyanmış. Harabeler o kadar büyük ki Kars'tan büyük olduğunu söylüyorlar. Surların üzerinde bir çok farklı devletin sembolü, kiliselerin yanında son dönemlerde yapılmış camiler bulunmakta. Harabelerin uç noktasına geldiğinizde İpek Yolu Köprüsünün yıkık vaziyetini görebilirsiniz. Evet orası bildiğimiz ipek yolunun Türkiye-Ermenistan sınırısındaki geçiş noktası. Ani harabeleri de ipek yolunun üstünde bulunuyor. Girişte rehberlik için bir cihaz ödünç veriliyor. Onu alırsanız daha sağlıklı bilgi alabilirsiniz. Fiyatı hakkında net bilgim yok ama turlar genelde ziyaretçilere onlardan veriyor. Harabeler o kadar büyük bir alana yayılmış ki gezerken engebeli arazide oldukça yoruluyorsunuz. En uç noktasında Ermenistan bayrağının dalgalandığı askeri üs de çok rahat bir şekilde görünüyor. Zaten kanyon boyu çitler ile çevrili. Arpaçay, iki ülkenin sınırı konumunda. Ani Harabeleri'nden çıkarken kapıda hatıra ürünleri alabileceğiniz bir yer bulunuyor. Otoparka doğru da köyde yaşayan çocuklardan patik gibi örme ürünleri almayı ihmal etmeyin. Harabelerden sonra Çıldır Gölüne geçtik. Göl Kasım-Mart aylarında genelde donuyormuş ve 25 cm kalınlık olmadan üstüne çıkmak sakıncalıymış. Bizim gittiğimiz tarihten bir gün önce bir gezgin kıyı kesimde suya düşmüş. Gölge at ile gezebilir veya motorlu aletler ile tur atabilirsiniz. Taşıtlar için tur başı (Sanırım 5 dakika) 40 dakikadan başlıyor ve araçlar iki kişilik. Yoğun rüzgar vs yoksa gölde eğlenebilirsiniz. Hatta gittiğiniz konumda balık tutan birilerini görürseniz onlara yardım edebilirsiniz. O gün sizin için daha eğlenceli olacaktır. Rüzgar var ise zaten oradan Şeytan Kale'sine geçemezsiniz ki biz geçemedik. Mecburen Çıldır'dan geri döndük.Tabi gölün meşhur sarı balığını da yemedik demeyiz. Navigasyonda konum seçerken Çıldır Gölü çıkmayabilir, bu yüzden yakınlarındaki balık restaurantlarını seçebilirsiniz. Çıldır ilçesine gitmeyin ama :) Arasında 30 km var rahat.

Seyahat boyunca şehir merkezindeki Kaz Eti yiyeceğiniz mekanlar var ama kaz eti oldukça pahalı, bu bir gerçek. Kars kalesinin altındaki en popüler mekanlarda rezervasyon iki-üç gün sonraya veriliyor. Bu yüzden erken aramanızda fayda var. Biz menü için tanıdık vasıtasıyla 65 ₺'den anlaştık. Kesinlikle herkesin yemesi gereken bir lezzet. Çağ Kebabını yemek için de Pulman'da iseniz kendi çabanız ile Erzurum'a gelmeden 35-40 dakika önce telefon ederek sipariş verebilirsiniz. Saat olarak Kars rotasında iseniz (gidiş) 14:45 civarında aramanız faydalı olacaktır. Diğer vagonlarda kondüktörler size haber veriyor, yemek ister misiniz diye ama yine de güven olmaz. Siz tedbirli olun. Telefon numaralarını internette bulabilirsiniz. Çağ kebabının fiyatı 9 ₺. Merkez de Burger King, Big Döner gibi mekanlar da da yemek yiyebilirsiniz. Ama kahvaltı için simitçi dünyası (sigara içme alanı da bulunuyor), kahve ve akşamları oturmak için Kahve Sokağı'nı (çocuk oyun alanı bulunuyor, lavabolar ise çok temiz) tercih edebilirsiniz.

Yolculuk Sırasında İyi Ki Almışım ve Keşke Almasaydım Dediklerim

Öncelikle mutlaka terliklerinizi, uyku bandınızı, taşınabilir şarj aletinizi ve kulaklığınızı yanınıza alın. Fotoğraf çekmeye hevesli iseniz kamera vs alırsınız zaten. Üçlü priz, bere, eldiven, içlik, kaşkolu da mutlaka bulundurun. Trene binerken içlik giymeyin derim çünkü oldukça fazla olacak trenin sıcaklığı. Battaniye almanıza da gerek yok. Trende alkol satışı yok ama yanınızda bulundurabilirsiniz. Yiyecek ve içecekleriniz stok yaparsanız iyi olur çünkü bazı anlarda restaurant oldukça kalabalık oluyor ve oturacak yer bulunmuyor. Tren biletlerinizi kesinlikle cam kenarı almaya çalışın. O manzaraya bakmaktan uyuyamayacaksınız. Duraklarda durduğunuzda "ulan burası nasıl durak, burda insan yaşamaz" bile diyeceksiniz. Kondüktör de anlaşmak da fayda var. Bazen işinize yarayabilir. Malum yolculuk 24 saat 30 dakika.

 

Kesinlikle Doğu Ekspresi ile tur yapmanızı tavsiye ediyorum.

 

Diğer görseller ektedir. 

Çağ Kebabı (Erzurum)Sarı Balık (Çıldır Gölü)  - Kaz Eti (Kars)

Son Paylaşımlar

Akche ile Doğu Ekspresi Turu
2018-03-05 15:44:18
Deneme Text 7
2018-01-04 00:34:20
Deneme Text 51
2018-01-04 00:15:43